Du visar för närvarande Känslan av att spela i ett lag

Känslan av att spela i ett lag

Arninge tjejlag
Lag Arninge GK – Seriespel Div 1 på Sollentuna GK. Tror det var 2007. Några saknas i laget, bland annat Emma, men här har ni från vänster, Jennie, jag själv, Christina, Sofia och Sara och Erika! TACK för underbart roliga år med er!

Igår när jag satt och planerade träningen för tjejerna och damerna på Djursholms GK  påmindes jag av den härliga känslan av att vara en del av ett lag. Speciellt som golfare är det en fantastisk känsla då vi för det mesta spelar individuellt. Som en del av ett lag är du inte ensam. Ditt spel påverkar inte bara ditt resultat utan hela lagets resultat och även om det är fyra spelares slag som läggs ihop i slutändan (gäller seriespelen i Sverige och USA) så kan det ändå bara skilja ett slag mellan en vinst och en andra plats. Varje slag räknas och det gäller att inte ge upp, även om du spelar uselt just den dagen tävlingen spelas. Laget är en stark enhet där varje individs egenskaper som ofta är olika, kan läggas ihop och bli en stor summa av kunskap och styrkor. I laget uppmuntras du att stötta varandra, peppa varandra, hjälpa varandra, ställa upp på varandra, komma igen när det knakar i fogarna och att inte ge upp.

Jag har både förlorat och vunnit med de lag jag spelat i och fortfarande idag har jag en speciell relation och varm känsla till de lagspelare jag har haft genom åren!

Till sommaren ska jag leda ett nytt lag framåt och jag ser mycket fram emot att få vara en del av denna resa!

PS. Gillar du också att spela i lag? Kolla in alla de lagtävlingar som faktiskt finns att spela i Sverige. Du hittar dem på Min Golf på  Golf.se DS.

j2
Lag Wermdö GCC – Seriespelet Div 1. Här är från vänster jag själv, Katarina, Linda, Åsa och Sara. TACK för härliga minnen!
j3
Mitt första lag på College i USA – Louisiana State University Tigers:-). Det var några år sedan; 1993 närmre bestämt. Från vänster: Casey, jag själv, Shannon, Paige och Celeste. Vilka minnen! Framförallt kommer jag ihåg hur mycket vi tränade…två timmar efter skolan varje dag året om!!! + 5 tävlingar vår och 5 tävlingar på hösten!
j4
Samma lag som ovan, men i lagkläder och med Coach Karen till vänster. Snygga kläder vi hade, eller hur;-).
j5
Efter ett år i USA bytte jag till University of Central Florida i Orlando. Här ser du mitt ”Knights” lag efter vår vinst på TAAC Conference 1996. Från vänster Coach Mike, jag själv, Kim, Kristen, Tine och Brooke.
Tyvärr ingen tydlig bild, men den visar när vi (lag UCF) var på Graceland under en kort paus ifrån tävlingen i Memphis, Tennesse. Vi fick uppleva otroligt mycket på våra resor.
Tyvärr ingen tydlig bild, men den visar när vi (lag UCF) var på Graceland under en kort paus ifrån tävlingen i Memphis, Tennesse. Vi fick uppleva otroligt mycket på våra resor.
Det gick väldigt bra för vårt lag detta år (1995)och den här bilden är från vår första vinst, på River Wilderness i Sarasota.
Det gick väldigt bra för vårt lag detta år (1995)och den här bilden är från vår första vinst, på River Wilderness i Sarasota.
Här är vi efter att ha spelat Nationals (Amerikanska mästerskapen för collegelagen i golf) och vi hamnade på 15 plats av 20. Vi var ändå väldigt stolta då vi var 15:e bästa college lag i hela USA:-). Vi fyra spelare som var med var från vänster Coach John, Emma, Celeste, jag själv och Kristen.
Här är vi efter att ha spelat Nationals (Amerikanska mästerskapen för collegelagen i golf) och vi hamnade på 15 plats av 20. Vi var ändå väldigt stolta då vi var 15:e bästa college lag i hela USA:-). Vi fyra spelare som var med var från vänster Coach John, Emma, Celeste, jag själv och Kristen.
Ett stolt lag efter gala middagen på Nationals. Första gången som UCF kvalade hela vägen dit:-).
Ett stolt lag efter gala middagen på Nationals. Första gången som UCF kvalade hela vägen dit:-).

Lämna ett svar