Mot US Senior Women Open 2026 – Höga mål och att leva som jag lär!
För 12 år sedan gjorde jag ett långt personlighetstest hos Försvarsmakten. Sex timmar som gav mig ovärderliga insikter om vem jag är och vad som driver mig.
Testledaren sa sammanfattningsvis: ”Jenny, du är en person som helt enkelt vill bli bäst på att hjälpa andra.” . Det fastnade – och har präglat många av de val jag gjort sedan dess.
Idag jobbar jag med mental träning och coaching – ett yrke jag älskar. För att fortsätta utvecklas, och för att leva som jag lär, har jag nu klivit in i en ny mental träningsresa.
Ett av mina mål 2026 är att försöka kvala in till US Senior Women Open i golf – ett stort och roligt äventyr där familjen också är med.
Anledningen är enkel: jag vill utvecklas ännu mer som mental tränare och coach. Genom att vara i samma situation som de jag coachar och tränar får jag djupare förståelse för hur mental träning fungerar i praktiken.
Det handlar inte om prestationen i sig, utan om processen – fokus, tålamod och närvaro när det verkligen står något på spel.
Därför tränar jag med de bästa. Jag har den stora äran att arbeta med Stig Wiklund @stigwiklund som coachar idrottare och människor mot världsklass inom mental träning. Stig arbetar bland annat med Frida Karlsson och William Poromaa, som just nu tränar med sikte på OS 2026.
Stig har skräddarsytt ett 12-veckors mentalt träningsprogram till mig– och parallellt ger han mig värdefulla insikter som gör mig till en ännu bättre mental tränare & coach för dem jag arbetar med.
Min träning bygger på helhet, precis som i mitt arbete:
– Mental träning
– Ett skräddarsytt medicinskt yogapass av fantastiska Göran Boll @bollgoran grundare av Medicinsk Yoga
– Fysisk träning
-Teknikträning i golf
Jag tror inte på genvägar – utan på kontinuitet, rätt stöd och att våga satsa på det som är viktigt.
Jag kommer att dela delar av resan framöver – för att inspirera dig och visa hur mental träning kan se ut i vardagen när man tränar mot ett mål.
Följ gärna med på resan och låt den inspirera dig!
Världsklass börjar alltid inifrån✨💫
Följ mig både på instagram @jenny_hagman och på min blogg här.
Varmt välkommen och om det dyker upp frågor eller funderingar kring något du läser så hör gärna av dig! Nu kör vi!

